Kominki, w których będzie można palić po 2022 roku
Rok 2022 to czas ogromnych zmian pod względem dbania o środowisko naturalne, które powoli zmierza do coraz większej katastrofy. Unia Europejska zdecydowała się wprowadzić wiele zmian dotyczących przeróżnych obszarów naszego życia, które mają korzystnie wpłynąć między innymi na jakość powietrza, którym oddychamy. Nowe dyrektywy pod nazwą Ekoprojekt obejmą również miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, co oznacza, że będą miały spory wpływ na to, jakie kominki dopuszczone zostaną do sprzedaży w bieżącym roku. Poznaj najważniejsze zasady dyrektywy Ekoprojekt i przekonaj się jakie wymagania będą musiały spełniać kominki dopuszczone do użytku w 2022 roku.
Czym jest Ekoprojekt?
Z roku na rok Unia Europejska wprowadza coraz więcej nowych zasad i dyrektyw mających zachęcić nas do porzucenia tych mniej ekologicznych rozwiązań stosowanych w naszym codziennym życiu na rzecz wspólnej troski o dobro naszej planety. W roku 2022 nadeszła pora na wprowadzenie rozwiązań mających nie tylko pomóc nam zadbać o jakość powietrza, ale i ułatwić wprowadzanie naturalnych rozwiązań aranżacyjnych w naszych domach. Stało się tak za sprawą nowej dyrektywy o nazwie Ekoprojekt, która ma za zadanie regulować wymagania dotyczące wprowadzanych do obrotu urządzeń i produktów związanych z energią, takich jak właśnie kominki grzewcze czy piecyki na pellet. Ekoprojekt jasno określa graniczne emisje dla wyżej wymienionych urządzeń opalanych drewnem i różnego rodzaju biomasą drzewną. Ma on również za zadanie promowanie palenia drewnem oraz pelletem i porzucenie niebezpiecznego nawyku spalania odpadów, który niezwykle niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie oraz środowisko naturalne. Dyrektywa ma również na celu zwrócenie uwagi nowych użytkowników kominków na parametry i charakterystykę urządzenia jeszcze przed jego zakupem, jako na sprzęt, z którego korzystać będą przez wiele lat. Warto również wspomnieć, że Ekoprojekt nie odnosi się jedynie do kominków, ponieważ jest to ogólna idea mająca na celu takie projektowanie urządzeń wykorzystujących energię, by były one jak najbardziej wydajne i jak najmniej zatruwały środowisko. Wymogi Ekoprojektu wpłyną zatem również na branżę informatyczną, oświetleniowa czy AGD i RTV.
Kominki a Ekoprojekt
Tegoroczną nowością, którą wprowadziła dyrektywa Ekoprojekt jest pojęcie sezonowej efektywności energetycznej. Określa ono sprawność urządzenia w postaci uśrednionej wartości między mocą nominalną a obniżoną. Wprowadzenie tego pojęcia ma uwierzytelnić ocenę efektywności energetycznej kominka. Jest to ważne, ponieważ urządzenie takie powinno spełniać wymagane przez UE normy zarówno podczas pracy z mocą nominalną, jak i obniżoną.
Według Ekoprojektu sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczenia za pomocą kominka z zamkniętą komorą spalania wykorzystującego paliwo stałe, inne niż pellet, powinna wynosić minimum 65%. Należy przy tym zwrócić uwagę, że różnica pomiędzy sprawnością ogólną a sezonową może wynosić nawet kilkanaście procent.
Ekoprojekt wyraźnie określa również normy emisji szkodliwych substancji, jakie wydostają się w trakcie spalania w kominku. W przypadku tradycyjnego wkładu kominkowego na drewno emisja ta nie powinna przekraczać:
- 40mg/m3 w przypadku pyłów (PM);
- 120mg/m3 w przypadku lotnych związków organicznych (OGC);
- 1500mg/m3 w przypadku tlenku węgla (CO);
- 200mg/m3 w przypadku tlenków węgla (NOx).
Warto przy tym jasno podkreślić, że mitem jest stwierdzenie, że kominki są przyczyną smogu unoszącego się tak bardzo w polskim powietrzu. Za to faktem jest, że prawidłowo wykonany, zamontowany i użytkowany kominek będzie nie tylko wspaniałą ozdobą domu, ale i urządzeniem grzewczym, które będzie emitowało bardzo małą ilość gazów i pyłów. Dodatkowo kominek taki będzie się charakteryzował zerowym bilansem CO2, co oznacza nic innego, jak fakt, że palenie w nim nie przyczynia się do zwiększenia efektu cieplarnianego, a popiół powstający w wyniku palenia może być nawet używany jako naturalny nawóz. Ważne jest jednak to, by palić w odpowiedni sposób, metodą od góry. Jest to najkorzystniejszy sposób, który nie tylko ogranicza emisję substancji lotnych, ale i redukuje produkcję uciążliwego dymu.
Przemyślany zakup kominka gwarancją sukcesu
Wiele osób nieświadomych założeń Ekoprojektu myśli, że od tej pory kominki staną się mniej dostępne i stracą na popularności. Nie jest to prawda, dyrektywa nie ma na celu usunięcia tego rodzaju produktów, a jedynie uświadomienie klientom, jak ważny jest świadomy i przemyślany ich wybór. Zastanawiając się nad zakupem tego rodzaju urządzenia grzewczego, warto zatem dobrze zastanowić się nad parametrami i charakterystyką wybranego przez nas modelu. W tym celu sprawdź ofertę naszych kominków, gdzie znaleźć można wkłady kominkowe opalane drewnem, na gaz oraz na pellet. Dzięki latom poświęconym obróbce kamienia i budowie kominków możemy zagwarntować fachowe doradztwo oraz profesjonalny i terminowy montaż kominka.